HA TRAKTOR, AKKOR ZETOR! LÁTOGATÁS A MEGÚJULT BRNO-I GYÁRBAN

A A

A háború után felmerült a kérdés: fegyver vagy traktor? A cseh és angol szavak kombinációjából aztán létrejött a Zetor márkanév, amely 1946 óta védjegye a Brno-ban gyártott traktoroknak. Magyarországon, az államosítás utáni időkben való népszerűségüket mi sem jellemezte jobban, hogy akkoriban a traktor szót a Zetor szóval azonosították a mezőgazdasági gyakorlatban. A jövőbeni folytatáshoz azonban szükséges az új traktorfejlesztések mielőbbi megjelenése. Az új típusok bemutatása, és a gyár megismerése céljából jött létre az a látogatás, amelyet a ZTR Agro Kft. szervezett a magyar gazdáknak, kereskedelmi partnereinek.

A belépéskor is szembeötlő a modernizálás, amelynek első jeleként a Galéria terembe vezetnek bennünket. Itt megismerhető a Zetor história, azaz láthatók az első traktorok, a legújabb modellek és a gyártás főbb korszakai. A kommunikációhoz és marketinghez már használják a multimédiás, érintőképernyős kivetítőt; másképp fizikai képtelenség lenne a több 10 ezer fényképbe betekinteni. A bemutató terem felépítése 1 millió euróba került, plusz 200 ezer volt a berendezés.

A gyártósor munkáját egy látogatói útvonalon végighaladva szemlélhettük meg. Láthattuk még a régebbi időkből megmaradt anyagbiztosítási, és megmunkálási blokkokat, de a gyártás modernizálása egyértelmű volt. Ennek köszönhetően a végszerelések konvejor szalagosítása és a szállítással záruló logisztikai feladatok nyugat-európai színvonalat képviselnek. A további fejlesztések a piaci értékesítéstől függenek döntő részben. A gyár vezetői elmondták, hogy a jelenlegi 5000-es éves darabszámot a közeljövőben 20–25%-kal kívánják emelni. Ebben a magyar piacnak is fontos szerepe lehet. Hozzáteszem, hogy ezen kívül a traktor teljesítmény kategóriában való feljebb lépésnek is! A Zetornak egy nagyobb motorteljesítményű, 200 LE körüli típussal is piacképesnek kell lennie. Ez év elején már bemutatják az új, 150 LE-ős Zetort, amire sok közép európai gazda kíváncsi. Sajnos nem az AGROmashEXPO-n lesz a premier, hanem a nagyobb piaci potenciállal rendelkező lengyel kiállításon, Poznanban. A ZTR-Agro vezetői megnyugtattak; remélhetőleg a legközelebbi országos bemutató körútra már ezt a típust is tudják hozni.

A program részeként még tesztvezetésre is lehetőség nyílt a gyár szabad parkolójában, majd egy termelő üzemi látogatásra is sor került. A visszaút során a Zetor látogatásról kérdeztem Moldicz György (52), perkátai családi gazdálkodót. „Ez a kisebb traktorkategória mindig is a megfelelő arányokat jelentette nekem a 65 ha-os gazdaságunkhoz. Szántóföldi növénytermesztéssel (kukorica, napraforgó, szálastakarmányok) és 50–60 darabos szarvasmarha-állománnyal foglalkozunk. Jelenleg két MTZ-vel rendelkezünk, de jó lenne egy Forterra traktort vásárolni, amely talán megkönnyíti a tevékenységünket. Körbejártam, megnéztem más típusokat is. A Zetor került előtérbe, amely előrelépés lenne; kevesebb költségbe kerülne a fenntartása, mint egy MTZ-nek. Ezt a kirándulást vissza nem térő lehetőségnek tekintettem, nem szerettem volna kihagyni. Nagyon tetszett a program, hiszen az első traktor gyártásától a mai napig mindent láthattam, amit gyártanak. Láttam, hogyan megy végbe a gépek összeállítása; láttam, hogy miből lesz egy traktor. Most már másképp ítélek meg egy-egy kezelést, vagy alkatrész cserét is. Mindegyik Zetor típus külsőleg mutatós, szép traktor, de a munka közben válik el, hogy milyen valójában. A munkatársak elbeszéléséből hallani ezt-azt; van, aki azt mondja, a kormánymű hidraulikán még lehetne fejleszteni. Ezt csak akkor fogom kontrollálni, ha meglesz nekem is ez a gép, mégpedig a Forterra. Úgy látom, hogy minden növénytermesztési, állattenyésztési tevékenység ezzel jól megoldható; az összes feladatot el tudja látni, a trágyaszórástól kezdve a bálafelhordásig, szántás, vetés. Várom hát a lieder-es pályázatom eredményét, s ha elnyerem, bizony könnyebb lesz a gép megvásárlása. A sárosdi Agrospic-től fogom megvenni; egyaránt fontos a közelségük, és a jó szakmai, emberi kapcsolat. Eddig sem csalódtam bennük, maximálisan megbízom bennük, nem is akarnék máshol gépet venni, csak az Agrospic-en keresztül. Ez úton is köszönöm a ZTR-nek ezt a kirándulást, mert változott a látásmódom is a gyártást illetően; igazán nagy élmény volt számomra.”

Sok gazda jelezte, visszatérnek még ide barátokkal, munkatársakkal. Javaslom, hogy nézzék meg a Galéria történelmi áttekintő falán az egyetlen magyar vonatkozású időpontot, az 1974-es évet: akkor találták fel a Rubik kockát. A Zetor egyik fiatal munkatársa meg is említette; ha az ő karrierjük is ilyen tartós lesz, akkor nyugodtan dolgozhatnak a jövőért.
SDS

A A