Európa egyik legkedveltebb vetőgépe Horsch Pronto – már aprómagokra is

A A

A Pronto univerzális vetőgéppel egyaránt lehet dolgozni a hagyományos szántásos,- ill. a mulcs technológiában. Az adagolót elektromotor hajtja, a vetőmag így kerül a légáramba. Az elektromotor számítógépen keresztül radarról kapja a haladási sebességet, s mivel nincs kerékcsúszás, nagyon pontos. Az elektromos adagolás további előnye, hogy a vetőmag leforgatása nagyon egyszerű és gyors; ha művelő utat vetünk, akkor be lehet állítani úgy, hogy ahány sort lezártunk, %-ban annyival kevesebb vetőmagot is adagoljon. Ha netán egy gyengébb területet úgy ítélünk meg, hogy nem biztos, hogy az összes mag ki fog kelni, vagy nem fog elbokrosodni, akkor egy gombnyomásra máris több vetőmagot tudunk kijuttatni, ám ezért nem kell leforgatni. A légáramba juttatott vetőmag az adagolótól eljut az elosztó toronyba, innen pedig a vető csoroszlyákhoz. Az elosztó toronynál találjuk a művelőút elzárókat és a vetés ellenőrző szenzorokat. Ha bármelyik vetőcső eldugul, ezt érzékelik a szenzorok és a traktor fülkében a monitor jelezni fogja a gépkezelőnek, hogy melyik szenzornál van dugulás; sípol és kiírja a szenzor számát. A vetőmag a TurboDisc csoroszlyán keresztül kerül a talajba. A csoroszlya képes lekövetni a +7,5 cm-es talaj egyenlőtlenséget. Ha a gép egyik fele bakháton, a másik pedig barázdában megy, akkor is precíz a vetés (a talajfelszínek szintkülönbsége 15 cm).

A starter műtrágya a kukoricatermesztésben már bizonyított, így akik ezek után kipróbálták repcében és gabonában is, meg vannak győződve kedvező hatásáról. Főleg szárazabb időjárási viszonyok mellett tud látványosan segíteni a gyökérképzésben. Erre a kihívásra is van a Horschnak megoldása. A nagy magtartályban egy 200 l-es rész került kialakításra, amelyből a mikrogranulátum csigás adagolón keresztül kerül a légáramba, itt keveredik a vetőmaggal és a TurboDisc vető csoroszlyán keresztül jut a talajba.
A Horsch legújabb fejlesztése a gabona-, ill. a repce szemenkénti vetése! A TurboDisc vető csoroszlyára egy szemenkénti adagoló van elhelyezve, melyet számítógép vezérel. Teljesítménye 240 mag/m2, 12 km/h sebesség mellett 15 cm-es sortávban. Előnye pl. alacsony csíraszámú hibridbúza vetésénél van, ahol a magvak között egyenletesebb lesz a távolság és a növények jobban tudnak bokrosodni. Szárazabb, csapadékban szegény területeken is jelentkezik az egyenletes tőtáv előnye. Ekkor a növények nem konkurálnak egymással, nagyobb gyökértömeget tudnak képezni, jobban átvészelik a csapadékhiányt, és ez által nagyobb termésre képesek.

Aki a Horsch vetéstechnika mellett dönt, az egy újabb, és biztonságosabb vetési technológiát alkalmaz.

A A