Miért csökkent a tojás ára?

A A

tojasarKülönösen az elmúlt évi húsvéti időszak után fordult válságossá a helyzet a hazai tojáspiacon, amikor az árak csökkenésnek indultak az uniós szintű túltermelés miatt – állapította meg Végh László, a Magyar Tojóhibrid-Tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének elnöke.

A helyzet romlásához hozzájárult, hogy az egyre inkább elharapózó áfacsalások további árcsökkentő hatást fejtettek ki, amely darabonként 3–4 forintos mínuszt is jelenthetett a túltermelés miatti árváltozásokon felül. Az ágazat szereplői most is csak bizakodni tudnak abban, hogy az idei év fellendülést hozhat.

A Tojásszövetség szerint a termelők helyzetét is javíthatja az a szabályozási módosítás, amely áprilistól előírja, hogy a kiskereskedelemben a darabonkénti ár mellett jól láthatóan fel kell tüntetni a kilogrammra vetített árat is. További előrelépést hozhat a BTT-védjegyként korábban létrehozott Koronás Tojás védjegy is, melynek használatával hatékony nemzeti piacvédelmet lehet megvalósítani, illetve a garantáltan jó minőségű és ellenőrzött magyar étkezési tojások fogyasztására lehet irányítani a figyelmet.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hamarosan befejezi azoknak a tojástermelő cégeknek az ellenőrzését, amelyek első körben jelezték részvételüket a védjegyhasználatban. Így a nagyüzemi tojástermelés több mint fele rövid időn belül jogosulttá válik a védjegyre, de folyamatosan további termelők csatlakozhatnak a rendszerhez.

A A