Jó feltételekkel indul az idei tanyaprogram

A A

Általános fejlesztésre három, villamosításra tízmillió forintot igényelhetnek a tanyán élők a július 15-től egy hónapon át nyitva álló idei tanyapályázaton. A mostani a második legmagasabb keretösszeg az eddigi tanyaprogramok sorában, ezúttal összesen 1,41 milliárd forintot osztanak szét.

Jó feltételekkel indul az idei tanyaprogram, hiszen magas, 1,41 milliárd forintos keretösszeggel, hárommillióra növelt tanyánkénti támogatással, a villamosításnál pedig a duplájára, tízmillióra növelt juttatással hirdetik meg most a tanyafejlesztési pályázatot – nyilatkozta az Agrárközösség pályázati szakértője. Török Zoltán közölte, a Földművelésügyi Minisztérium tájékoztatása szerint az idei tanyafejlesztési program részleteiről a rendelet elkészült, a pályázatokat július 15-től augusztus 15-ig lehet majd benyújtani.

A forrást összesen négy célterületen lehet igénybe venni. Az elsőben az önkormányzatok, helyi szervezetek számára összesen 703 millió forint áll rendelkezésre. A keretösszegből 500 millió forint fordítható villamosításra, ivóvízminőség javítására, tanyagondnoki szolgáltatások fejlesztésére.Ezeken felül mintaprojektek benyújtására 203 millió forint juthat. Az ilyen nagyobb léptékű, több tanyát is érintő közösségi fejlesztésekre nincs formanyomtatvány, a pályázatokat egyedileg kell majd elkészíteni.

A másik három célterületen egyéni pályázókindulhatnak, ők összesen 707 millió forintot nyerhetnek el. A meglévő tanyák fejlesztésére 400 millió, induló tanyagazdaságok támogatására 150 millió, tanyavillamosításra 157 millió forint fordítható.A minisztérium tájékoztatóján elhangzott, ez a második legmagasabb keretösszeg a tanyapályázatok sorában, az elmúlt négy évben eddig összesen több mint700 egyéni tanyagazdaság kapott így juttatást.

Általános fejlesztésre,idén a korábbi 2,25 milliónál nagyobb, hárommillió forint igényelhetőtanyánként. A támogatás 40 év alattiaknak legfeljebb 90, efölöttiek részére legfeljebb 75 százalékos mértékű lehet.A hárommilliós forrás többek között lakó- vagy gazdálkodási célú épület felújítására, építésére; új vagy használt gépbeszerzésére; állatállomány kialakítására, bővítésére; vetőmagvásárlásra; feldolgozói kapacitások kialakítására; energetikai megújításra, de akár tanya-tó kialakítására is fordítható.A támogatás utófinanszírozású, de 50 százalék előleg kérhető.

A tanyavillamosításnál a támogatás intenzitása magasabb, 100 százalékos, az igényelhető forrást az eddigi ötmillió forintrólmost tízmillió forintra duplázták.A kormány szándéka, hogy 2020-ig minden tanyára érjen el a villamoshálózat. A minisztérium tájékoztatóján közölték,hamarosan felmérést végeznek az országban, mennyi tanyára nincs még bevezetve az áram, ésez alapján kidolgoznak majd egy külön fejlesztési programot is – számolt be az Agrárközösség szakembere.

Török Zoltán hangsúlyozta, nagyon pozitív előrelépés, hogy az eddigiektől eltérően a tanyapályázatok befogadására most a teljes 30 napos időszak rendelkezésre áll majd. Ez azért jelentős, mert a forrás kimerülésére hivatkozva nem zárják majd le a pályázatot, hanem minden igénylést bevárnak.Most tehát szinte kizárólag az elért pontszámok, nem pedig a beérkezés sorrendje alapján rangsorolják majd a támogatási kérelmeket.

A pályázati eljárást eddig lebonyolító Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) idén július 1-től Hermann Ottó Intézet néven működik tovább, a pályázók ezentúl ezen a néven találkoznak majd a szervezettel.A pályázatok elbírálására 60 nap áll a kibővült intézet rendelkezésére, tehát október 15-ig döntenek a beadványok sorsáról. A tanyafejlesztési elképzelések megvalósítására 2016. április 30-ig van határidő, míg a kifizetési kérelmeket legkésőbb 2016. július 30-ig kell benyújtani.

A pályázat benyújtására az jogosult, aki életvitelszerűen tanyán él;őstermelő, egyéni vagy családi gazdálkodó;az elmúlt három évben bevételének átlagosan 50 százaléka mezőgazdasági tevékenységből származott, amely átlagosan nem haladta meg az évi 8 millió forintot; és nem merítette ki a de minimis támogatását (15 000 euró). Az Agrárközösség kérdésére a minisztérium illetékese közölte, az induló tanyagazdaságok esetére állásfoglalást adnak majd ki a támogatásra jogosultak pontos meghatározásáról.

A tanyaprogramot vezető szervezet összesítése szerint 2011-13között összesen 724 településről pályáztak egyénileg, ezek közül a források 80 százalékát Bács-Kiskun, Csongrád és Pest megye tanyagazdálkodói nyerték el. Pályázat a következő területekről nyújtható be: Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Pest megye (Ceglédi, Dabasi, Gyáli, Monori, Nagykátai, Nagykőrösi, Ráckevei, Szigetszentmiklósi, Vecsési járás).

Az Agrárközösségről:

Az Agrárközösség 2013-ban alakult, önkéntes tagsági alapon működő szervezet. Mind őstermelők, egyéni vállalkozók, családi gazdaságok, mind agrárcégek csatlakoztak a közösséghez annak érdekében, hogy speciális mezőgazdasági könyvelést, jogi tanácsadást, pályázati ügyintézést vehessenek igénybe az abban dolgozó szakértőktől. A közösség tagsága rendszeresen cserél információkat és segíti egymás működését, míg a szakmai hátteret neves agrárközgazdászból, jogtanácsosból és tapasztalt vállalkozásfejlesztőkből álló szakértők adják. A közösség működéséhez szükséges honlapot (www.agrarkozosseg.hu) a békéscsabai székhelyű Diamond Pénzügyi Tanácsadó Kft. üzemelteti, amely a szervezési munkát is végzi.

 

A A