Siófok Térségi Gazdakör Közgyűlése szakmai programokkal

A A

032_agrarelet_201503_beliv_01_w

A Siófok Térségi Gazdakör Kilitiben 2015. február 9-én tartotta meg, az évente előírt éves közgyűlését,  a levezető elnök Csanádi József elnökhelyettes megnyitója után Kersák György elnök beszámolt a 2014. év eseményeiről és ismertette a 2015. év programjait. Bejelentette, hogy már hagyománya vált és magas érdeklődést kiváltó Gazda Napokat ebben az évben is megrendezi a gazdakör augusztus 8-án a korábbi helyszínen. Az elnöki beszámolót követte az állandó bizottsági jelentések. Örvendetes tény,  hogy a rendezvényen közel 130 fő jelent meg. A teljes érdekében minden képen közlést igényel, hogy ez Somogy megye legnagyobb taglétszámú gazda köre.

A szakmai előadás dr. Térmeg János, a Yara Kft. képviselőjével vette kezdetét, aki a „Yara 2015-ös kínálatát” ismertette a hallgatóságnak. Előadása során megemlítette, hogy a szántóföldi növény-termesztésünk „ mostoha gyermeke” a tápanyagellátás. Sajnos az 1 hektárra kiadott hatóanyag jóval elmaradnak a szakmailag kívánatosnak. Különösen a foszfor és a kálium tekintetében a lemaradás. A jövőben a makro-elemek kijuttatása mellett fokozott figyelmet kell fordítani a mezo- és mikroelemek pótlására is. Vizsgálatik bizonyítják,  hogy a hazai talajok többségénél sajnos ezeknek az elemeknek a hiányával is számolnunk kell. A Yara elkötelezte magát a komplett növénytáplálási programok mellett.

Műtrágyáik hatékony formában tartalmazzák a növények számára szükséges tápelemeket, ugyanakkor tiszta, szennyező anyagoktól mentesek. A tápanyag visszapótlására növényspecifikus készletekkel rendelkeznek, és annak felhasználásához a legfontosabb tudnivalókkal látják el a felhasználókat.

Alaptrágyázásra, starter kijuttatására a Yara Mila komplex műtrágyát javasolják, 200 kg/ha mennyiséggel, melyet érdemes a vetőgéppel kijuttatni. Fejtrágyázásra, az őszi vetésű növények esetében, (az őszi alaptrágyázás elmarad!) a Yara Mila NPK műtrágyát javasolják. A nitrogén fejtrágyák közül, a terület kémhatása és kén- ellátottsága alapján a YaraBela Extran, vagy YaraBela Sulfan műtrágyát érdemes használni. Lombtrágyázásra a kristályos, por alakú műtrágya család a Folicarte ad megnyugtató eredményt. A mikroelem pótlására legalkalmasabb a YaraVita termékcsalád, amely egy vagy több tápelemet tartalmaznak. Hatásukat tekintve ezek a műtrágyák, a gyökérzet erőteljesebb fejlettségét segítik elő, jobb a tápanyag hasznosítás és kedvezően hat a potenciális termőképességre.

„A Yara szó az ősi norvég nyelvben fellelhető „jardar” szóból származik, melynek jelentése, termény, termékenység, vagy jó termés”

A Monsanto Hungária Kft. képviseletében Lovász József a DEKALB kukorica hibrideket ismertette a megjelent gazdáknak, előadásának azt a címet adta, hogy „ Termeljen 1 tonnával többet a DEKALB-bal!” Kifejtette, a Dekalb nemesítői, fejlesztői, értékesítési képviselői azért dolgoznak, hogy olyan termékeket és szolgáltatásokat biztosítsanak a Dekalb márkát használó termelőknek, melyek használatával képesek legyenek az egyre több és bonyolultabb környezeti és közgazdasági kihívásokra. A Dekalb 2014-ben tovább növelte részesedését, egyértelmű vezető pozíciót ért el a magyar kukorica vetőmag piacon. Magyarországon a 10 legnagyobb területen termesztett fajtákból, 5 Dekalb hibrid. A Dekalb termék fólíója, még soha nem volt ilyen erős és ez hibrid ajánlat 3 új termékkel bővült 2014-ben. A DKC 4631 (FAO 340) már tavaly bizonyította kiválóságát, mind a Top 20, mind a GOSZ-VSZT kísérletekben remekelt: 1. illetve 3. helyen végzett a korai hibridek között. A DKC 4541 (FAO 360) hatalmas terméspotenciájával és dinamikus vízleadásával hívta fel magára a figyelmet.

Hiánypótló középérésű hibrid a DKC 4943, a nagy elődök (DK 471, DKC 5143) kiváltását hivatott szolgálni A térségre javasolt fajták elsősorban a FAO 300-400 érés csoportú hibridekből kell kikerülni.

Ezek a hibridek adják a termesztett fajták 70%-át.(DKC 4631, DKC 4590, DKC 4522, DKC 4795, DKC 5031) A Dekalb új várományosa a DKC 4717 és ahol ezek a fajták a kísérletekben kimagasló értéket értek el. (14-15 t/ha!). Az előadó kiemelte, a hibridek nagy előnye, hogy korán vethetők, már 8 °C fokú talajhőmérsékleten, ha az éjszakai lehűlés nem esik 4 °C fok alá. Később is lehet vetni akár, május 20-ig, de ezt kerülni kell, a hozam biztonság csorbát szenved és termés csökkenést eredményezhet.

Ha minden képen későn kell vetni akkor és a FAO 300-as fajta csoportot kell előnyben részesíteni. Fontos program került meghirdetésre – az 1 t-val több kukoricát – a megyében erre közel 100 termelő jelentkezett. Itt fontos szempont a tőszám,  a vetési mélyég és nagyon fontos a vetési sebesség, annak érdekében, hogy a megfelelő tőszám biztosítva legyen. Hiába van jó technológia ahhoz szükségesek a jó hibridek (erős szár,  gyökér és kemény maghéj!). a Dekalb sikeréhez három tényező kapcsolódik: a partnerség, az innováció és a teljesítmény.

A DEKALB mottója: Deakalb Seed your succes! Nem jelent mást, mint: legyen sikeres ön is a DEKALB által.

A galéria megtekintéséhez kattintson a képre!

Gyöngyösi Zsolt a Cheminova Kft. képviselője az őszi kalászosok és a tavaszi vetésű növények növényvédelmi lehetőségeiről tartott előadást. A gyomnövények, a gomba betegségek és a kártevők elleni védőszerek igen széles skáláját sorakoztatta fel, a gazdáknak. Az őszi kalászosoknál az egy és kétszikű gyomok ellen sok sikeres és hatékony szerekkel rendelkezik a cég. A gazdáknak egy új kalászos gyomirtó és gombaölő virtuális csomagot javasolt. A 2 nódusz Packot ami eredményesen használható az őszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa, rozs, triticalé növényeknél. Írtja a magról kelő és évelő gyomnövényeket. Védelmet nyújt a levél és kalász betegségek ellen is. A 2014 évben a kalászosoknál egyes területeken jelentős széltippan, ecsetpázsit és pásztortáska fertőzés lépett fel. Jelentős fertőzést okozott a sárga rozsda, mellyel a 2015-ös évben is számolni kell. Kiemelte a Microbio alkalmazását, amely elősegíti a kiadott hatóanyagok gyors felszívódását. A kalászosok gyomírtószerek közül ismertette: Glyfost, a Fluxyr 200 EC-t, a Nuance családot és a Saracen Pack-ot. A gombaölő szereknél kiemelte a Milstar-t, a Riza 25o EW-t és a Rubric-t. A rovarölő szereknél javasolta a Rapid családot és a Kentaur 5 G-t. Egyéb készítményeknél kiemelte az Amalgerol-t, mint az egyik legsikeresebb és a gyakorlatban is bevált növényvédőszert. Nagyon fontosnak ítélte meg a tápanyag visszapótlást a növények fejlődése érdekében. A tápanyag visszapótlásnál, ma már nem elég csak makró tápanyagok kielégítése, nagyon fontosnak tartja mikroelemek szerepét a növények egészséges fejlődése érdekében. Nem szerencsés, ha a növényeknél tápanyag hiány lép fel, mivel a korszerű hibridek csak akkor tudnak magas hozamokat produkálni, ha ez irányú igényeiket is kielégíti a termelő, a potenciális termőképesség kiaknázása érdekében. Kísérleti adatok bizonyították, hogy a starter műtrágyák 15–20%-kal növelték a növényeknél a gyökértömegét, amely nagyban elősegítette a táp- anyagok feltáródását és ennek hatására a hozamokra is kedvezően hatott. Itt érdemes azt is megemlíteni, hogy a növények stressz tűrő képességet is nagyban elősegítette(termésbiztonság!) ez különös jelentőséggel bír a szélsőséges időjárások esetében!

Mátrai Zoltán az Agrárin Kft. képviselőjének az előadása a „Speciális agrár műszaki megoldások”-ról szólt. Először az AGRETO hárompont-függesztésű mérleget ismertette, amely könnyen felszerelhető az erőgépre. Mobil mérési lehetőséget biztosít, az egyes termékek és termények gyors méréséhez.

A mérések a felhasználási területeken el lehet végezni, és így az adagolás az igényeknek megfelelően elvégezhető (vetőmag, műtrágya, szemes takarmány, tápadagolás stb). Az AGRETO „áthaladó” járműmérleg előnyeinél kiemelte, hogy házilag kivitelezhető, a pontos méréseket kezelő nélkül elvégzi és tárolja. 15 tonna tengelyterhelésre tervezték, e 20 t-ig bír statikus terheket. Újdonságként említette meg az AGRETO GFM gabonanedvesség mérőt, amely már megfelel a mai korszerű követelményeknek. Jellemzői, hogy egész szemet mér 80 ml-es minta mennyiséggel, rendelkezik automatikus hőmérséklet kiegyenlítéssel, a pontossága 0,5% és akijelzés pontossága 0,1%-os. Áramellátását egy 9 V-os elemmel biztosítható. A mérési értékek alsó határa 5,0%, a felső határa pedig 23,0%, de ezek az értékek kultúrnövényenként eltérnek egymástól. A cég rendelkezik professzionális agrometeorológia eszközökkel, gyakran használt szenzoraik a barométer, csapadékmérő, globál -sugárzásmérő, hőmérő, levélnedvesség mérő, szélirány mérő, szélsebesség mérő és talajnedvesség mérő. Az automata meteorológia állomás hálózatok a METOS Magyarország vezető agrometeorológiai állomása. Az iMETOS automata meteorológia állomást 1988 óta készül és 1998 óta forgalmazza az Agrárin kft. Fontos cél: az éghajlatra vonatkozó ismeretek mezőgazdasági hasznosítása. A nyert adatok sok hasznos információt szolgáltat az ügyfeleknek. Mintegy 40 növénykultúrára biztosítanak növényvédelmi előrejelzést, leggyakoriabbak alma, szőlő, csonthájasok, búza, napraforgó és repce növényekre vonatkozó előrejelzés.

Dr. Gombos Sándor a NAK Somogy Megyei Szervezet elnöke és Mácsai Ádám igazgató a kamarai tevékenységekről, az elvégzett tevékenységekről, a múlt év értékeléséről a jövőbeni feladatokról.  2014 gazdasági év értékeléséről, a megyei tapasztalatokról. Kiemeltem foglalkoztak a sok gondot okozott, jelentős csapadék okozta károkkal. Kiemelték, hogy a tevékenységük sokkal kiszámíthatóbb, mint korábban volt. Az új kamarai törvény nagyobb teret,  de nagyobb felelősséget jelent a kamarai munkában. Rengeteg olyan feladatot kell elvégezni ami a korábbi időszakra nem volt jellemző. A kötelező tagsági viszony következtében országosan a korábbi 6000 taggal szemben, ma már 380 000 taggal számol a kamara. Ennek hatására a hivatali állományt a 3 főről, meg kellett emelni 40 főre. Somogy megyében a 15 200 tag, mellett közel 11 000 őstermelő és 1500 egyéni gazdálkodó ügyeit kell intézni a kamarai apparátusnak. Mivel a falugazdászi státusz is a kamarához került, így a 30 falugazdász munkáját is ellenőrizni és koordinálni kell. Falugazdászok munkája jelentősen mértékben megnőtt, mivel közel 245 településsel kell napi kapcsolatot kiépíteni. Sajnos pályázatoknál több segítséget kell nyújtani, mivel nagyon fontos a leadási határidők betartása, sok gazdánál ez gondot okozott és nem nyert pályázatot. Sok esetben a gazdák nem ismerik a saját birtok határait, ebben az irányban is növelni kell a felkészültséget, amely a területen dolgozó kamarai apparátusnak kell biztosítani. Sajnos a belvizek a sok eső miatt, sok gondot okozott a gazdáknak. Még most is jelentős terület fel vizesedve, vagy vízállásos.  Nem sikerült a betervezett őszi vetések elvetni, így a kimaradt területtel majd tavasszal kel valamit kezdeni. Az ősz talajmunkáknak is egy része elmarad, és a kései vetések miatt az őszi vetések állománya igen heterogén. Az összes vetésből csak 30%. Mondható többi gyengébb. 2014-ben a kamarának 11340 ügyben kellett intézkedni, 941 földügy volt, és ez tendencia csak növekedni fog,  hiszen eddig 400–500 ügynél tartanak. A megyei kamarai tagság létszám jelenleg 850 fő.

A kamara fontos szerepet tölt be a szakképzésben is, a szakmai gyakorlati helyek koordinálásában, ellenőrzésében. A szakképzés minden szintjében a kamara elkötelezett, aktív szerepet játszik a duális képzés feltételeinek a kialakításában is. Sikernek könyvelhető el, hogy az iskola gyümölcs akcióban már, a megye mezőgazdasága biztosítja az iskolák számára a gyümölcsöt. 300 m2 kiállítási pavilon, kamarai sátor kialakítása, lehetővé teszi a megyei agrárgazdaság bemutatását, a termelő munka eredményeit. A problémás felvásárlói hálózatban a kamarának még sok a tennivalója, de gazdáknak is. Jó lenne ha gazda társadalom, jobban együtt működne, a fejlesztésekben a technológiákban.

Az agrárkamarai vezetésnek az a célja, hogy a somogyi gazdák jó feltételekkel induljanak a 2015-ös évben!

A szakmai tanácskozás során Molnár Gábor a Földhivatal vezetője és munkatársai, a föld üggyel kapcsolatos tanácsokkal látták el a gazdákat. Felhívták a figyelmüket az előforduló hiányosságokra. Egyértelmű megfogalmazásra került, hogy a kamarával jó az együttműködés. A hivatal információval és tanács segíti a gazdák eligazodását a földtörvénnyel kapcsolatban. Különösen problémásak még a földbérletekkel és földértékesítéssel kapcsolatos ügyek. Problémás szokott lenni a jegyzői adminisztráció lassító folyamat és igénylők határidő betartása is. Megemlítésre került, hogy a jogalkotó igen szigorú alternatívákat dolgozott ki és a gazdáknak elég nehéz erre ráhangolódni. Szikora Kornél a Siófoki Hivatal vezető, a helyi tapasztalatokról számolt be. Ismertette az előforduló hiányosságokat. Tanácsot adott hallgatóságnak, hogy mit tartsanak szem előtt, és a felmerülő ügyekben,  hogyan kell eljárni. A Ősz Nándor a tabi falugazdász a tápanyag gazdálkodás kérdéseivel foglalkozott, korszerű tápanyag ellátás lehetőségeit és gyakorlatát tárta a hallgatóság felé, külön foglalkozott a nitrát kérdéssel, mivel a térség 69%-a nitrát érzékeny terület. Elmondta a talajminta vétel szabályait, és javasolja a gazdáknak, hogy a talajvizsgálatot feltétlenül végeztessék el, mivel a korszerű tápanyag gazdálkodásnak ez a jövőbeni útja. Kersák Györgyné a siófoki falugazdász a „zöldítés” előírásait és szabályait ismertette a hallgatósággal. Nagyon részletesen kitért a törvény adta buktatókra, és minden gazdának érdemes a törvény tökéletes ismerete. De mivel ez igen terjedelmes anyag, javasolta, hogy a tavasz folyamán hajlandó kisebb gazda csoportokkal ezt részletesen megbeszélni, mivel igen sok buktatót rejt magában a törvény.

Az előadások tartalmát tekintve, megállapítható, hogy gazdák számara egy jó évad kezdő szakmai program volt, amely nagy mértékben elősegíti a 2015. évi gazdálkodás beindulását. Másik ami nagyon lényeges, hogy a gazdák érdek szervezeti komolyan és magas hívatás tudattal segítik a térség mezőgazdáinak a munkáját. Nagyon fontos, hogy a kapcsolat tartás továbbra is élő maradjon, igényeljék a segítséget a gazda körtől, a kamrától, a földhivataltól és tartsák fel a napi kapcsolatukat a falugazdászokkal. Nagyon lényeges momentum továbbá, hogy a rájuk vonatkozó törvényeket ismerjék meg, tudják alkalmazni, ha máskép nem megy jogsegély útján, amiben a kamara hathatos segítséget tud nyújtani.

Dr. B.L.

A A