Agrár technikatörténeti emlékeink

A A

szie_logo

Az AGRÁR ÉLET Magazin a gödöllői SZIE Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum szakmai közreműködésével technikatörténeti témákkal foglalkozó rovatot indít.

Szakmai hitvallásunk, hogy a múlt értékeinek ismerete alapozza meg az agrártechnika jelenlegi szintjét és teszi lehetővé a jövőbeni fejlődését. Ez vette a Magazin és a Gépmúzeum munkatársait, hogy időről időre bemutassa a magyar országon, a Kárpát-medencében használt mezőgazdasági eszközöket és gépeket, elmesélve történetüket, bemutatva a kutatások során megismert tervezőket, gyártókat. Terveink szerint a gépek műszaki leírásával és restaurálás szabályaival, eljárásaival szeretnénk segíteni a műszaki emlékek iránt érdeklődőknek. A gépek bemutatásán túl teret szentelünk a Gépmúzeum impozáns dokumentum tárába – prospektusok, gépkönyvek, kezelési utasítások, alkatrész katalógusok, műszaki rajzok stb. – való betekintésre. Igyekszünk minél több képi anyag – fotó, jellegrajz, szerkezeti ábra – közlésére. Bevezetésként a gépmúzeumról és tevékenységéről tájékoztatjuk a kedves olvasót.

A szakmúzeumot 1986-ban alapították, az ezt megelőző három évtizedes gyűjtő és rendszerező munka eredményeként. Ma a Szakmúzeumként működő gyűjtemény a Szent István Egyetem Gépészmérnöki Kar tudományos és szakmai bázisán végzi múzeumi és technikatörténeti tevékenységét. A mezőgazdasági termelés fejlődéstörténete, az agrártechnika kialakulása és fejlődése kultúrtörténeti érték, amelynek megőrzése és széles körű bemutatása mind a hazai és külhoni felnőtt lakosság, mind a fiatal generációk számára különösen fontos feladata hazánk és az Európai Unió legszélesebb körű gyűjteménnyel rendelkező Szakmúzeumának.

A Múzeum feladata az egész ország területén a régmúlt és a közelebbi évek mezőgazdasági termelőeszközeinek felkutatása, gyűjtése és ezen technikatörténeti értékek feldolgozása és bemutatása.

Állandó és időszaki kiállításaink célja a termelési eszközöket, gépeket és a velük dolgozó emberek munkakörülményeit a kor színvonalán, interaktív módon mutathassuk be a látogatók számára. A Szakmúzeumban öt állandó kiállítás és időszakonként egy-három időszaki kiállítás tekinthető meg. A Gépmúzeum szakmai, tudományos rendszerező, feldolgozó munkáját civil szerveződésű Agrár Technikatörténeti Egyesület is segíti. Az egyesület tagjai részt vesznek a múzeum gyűjteményezési, kiállítástervezési-építési és restaurálási munkáiban is. Reméljük, hogy az olvasó minden számban találni fog érdekes információkat egy-egy gépről, technikatörténeti vonatkozásról. Ennek reményében köszöntjük új rovatunk indulása alkalmából.

 Dr. Szabó József rovatvezető

A A