Mikrogranulátumos talajfertőtlenítés és/vagy starterműtrágya-kijuttatás

A A

A különböző szántóföldi és kertészeti vetéstechnikákban alkalmazható, a szemenként vető gépekre szerelhető mikrogranulátum-kijuttató berendezések alkalmazási területei az egyes növényi kultúrák (kalászosok, kapásnövények, zöldségfélék stb.) talajfertőtlenítése mellett kiterjeszthetők a vetéssel egyidejű tápanyag-utánpótlásra, a vetéssel egy menetben, kisadagú (~10–40 kg/ha), mikro formátumú, granulált starterműtrágyák talajba juttatására.

Talajfertőtlenítés a vetéssel egy menetben mikrogranulált vegyszerekkel

A vetésekkel egy menetben végezhető, különböző vegyszeres növényvédelmi, szórástechnikai módszerek között kiemelkedő jelentőséggel bírnak a kémiai hatású vegyszerekkel végzett mikrogranulátum-kijuttatási eljárások, amelyek során különböző hatóanyag-tartalmú, elsősorban a talajlakó állati kártevők (drótférgek, pajorok) és a korai lombkártevők (barkó és bolha fajok, levéltetvek stb.) elleni mikrogranulált talajfertőtlenítő szereket sávosan juttatnak a talaj felszínére vagy a talajba. Az ilyen szilárdvegyszer-kijuttató berendezésekkel történő növényvédelmi eljárások során – a portól és a normál granulátumoktól eltérő nagyságú –, kémiai hatású, általában 150–1500 µm közötti szemcseméretű vegyszerek ~10–30 kg/ha adagmennyiségű („dózisú”) kijuttatására kerül sor. Ezekkel a kijuttató berendezésekkel a mikrogranulátumok kiadagolása mechanikus úton, a talajra vagy a vetőbarázdába történő sávos kiadagolásuk gravitáció hatására, illetve a pneumatikus rendszerű vetőgépek ventilátorának nyomó légáramával történhet meg.
A szemenként vető gépekre felszerelhető – mechanikus vagy pneumatikus rendszerű – mikrogranulátum-kijuttató adapterek/berendezések szinte valamennyi (Agricola Italiana; Horsch; John Deere; Kuhn; Väderstad stb.) vetőgépgyártó cég kínálatában megtalálhatók, illetve több olyan cég is ismert (pl. Gandy; Horstine; Sepeba; Startec; Techneat Engineering; Zibo stb.), amelyek kizárólag az ilyen – munkagépekre szerelhető növényvédő- és tápanyag-visszapótló – adapterek/berendezések gyártására szakosodtak. Néhány vetőgépgyártó esetében (pl. Amazone; Gaspardo; Monosem; Solá) kettős tartályú adagolóberendezéseket is alkalmazhatnak, így lehetőség van külön-külön, a talajfertőtlenítő-szer + csigaölő vegyszer/talajfertőtlenítő-szer + mikrogranulált starterműtrágya soronkénti sávos kijuttatására.

Mikrogranulált starterműtrágyák kijuttatása az adapterekkel

A különböző (sorba- és szemenkénti-) vetésekkel egy menetben történő tápanyagpótlási eljárások között – aránylag – új módszereknek tekinthetők a vetőgépekre felszerelt mikrogranulátum-kijuttató adapterekkel elvégezhető, (kisadagú) mikrogranulált starterműtrágya-kijuttatási eljárások. Ezek a mikro formátumú starterműtrágya-kijuttató adapterek/berendezések a szemenként vető gépek mellett, a gabonavető- (burgonyaültető-, palántázó- stb.) gépekre is felszerelhetők, így alkalmazásuk szinte valamennyi termést megalapozó vetéstechnikában lehetséges.
A jelenlegi hazai gyakorlatban használt – ~0,5–1,0 mm szemcseméretű, ~0,7–1,5 kg/dm3 sűrűségű – mikrogranulált starterműtrágyák (Radistart®; Micro NP; Microstar; Pannon® Starter; PlantStart; UMG Micro; Seed Starter stb.) makro-, mezo-, valamint mikroelemeikkel nagyban hozzájárulnak a tápanyag-utánpótlási technológiák kisadagú (a növények dinamikus kelését, kezdeti fejlődését, gyökérképződését elősegítő) harmonikus növénytáplálásához.
A szemenként vető gépekre szerelhető mikrogranulátum-kijuttató adapterekkel és berendezésekkel – az előírt adagmennyiségekben – a mikro formátumú starterműtrágyák is megfelelő minőségben kiadagolhatók. Ezek mellett, a különböző gabonavető (burgonyaültető-, palántázó  stb.) gépekre szerelhető mikrogranulált starterműtrágya kijuttató (komplett) berendezések is több gyártótól beszerezhetők, illetve a gyártói kínálatokban megtalálhatók. A gyártók közül kiemelendők az olasz Startec cég Microfert S és A-PN típusú berendezései, amelyek a tartályok elhelyezésétől és a vető-/ültetőgépek kialakításától függően 13-féle technikai változatban kínálnak magas műszaki tartalmú (pl. elektromotoros adagolótengely meghajtású, elektronikus adagolás-vezérlésű, ISOBUS-kompatibilis kivitelű) megoldásokat a mikrogranulált starterműtrágyák kijuttatására.

Talajfertőtlenítés és/vagy tápanyag-utánpótlás?

Az Európai Bizottság 485/2013/EU  – a neonikotinoid hatóanyagú készítmények alkalmazását megszigorító – végrehajtási rendeletének korlátozásai több növény (pl. kukorica, napraforgó, repce) talajlakó kártevői elleni védekezésekor, az alkalmazott vetőmag csávázószer vonatkozásában jelentenek problémákat a gazdálkodóknak. A problémák megoldására az agronómiai védekezési lehetőségek (vetésidő és tőszám helyes megválasztása; optimalizált tápanyag-utánpótlás; „káros” növényi sorrend elkerülése; fajta-/hibrid kiválasztása; okszerű rovarpopuláció gyérítés az előveteményekben stb.) sokfélék lehetnek. Ezek mellett a kémiai és a biológiai védekezési lehetőségek (vetőmagüzemi csávázás; megfelelő talajfertőtlenítő-szer kiválasztása; sávos talajfertőtlenítés, mikro formátumú starterműtrágya használata stb.) is sokrétűek. Műszaki-technikai oldalról a felhasználók részére – a szemenként vető gépek megfelelő és hatékony alkalmazhatósága szempontjából – szintén többféle lehetőség is létezik.
A tavaszi vetésű növények szemenként vető alapgépeire különböző kiegészítő berendezések szerelhetők fel, amelyeket a gyártóik – legtöbbször opcióban – ajánlanak is gépeikhez. Ezek lehetnek: szilárd műtrágya-; mikrogranulátum-; folyékonyműtrágya- vagy folyékony talajfertőtlenítő-szer és folyékony gyomirtószer-kijuttató berendezések, adapterek.

A vetésekkel egy menetben elvégezhető tápanyagpótlási+talajfertőtlenítési eljárások lehetséges gépi megoldásai:
–    szilárd starterműtrágya kijuttatása sávosan (a mag mellé és alá ~5–5 cm-re) a vetőgépre szerelt (makro)műtrágyaszóró berendezéssel, mikrogranulált talajfertőtlenítő-szer kijuttatás a vetősoron, sávosan a talajra a vetőgép adapterével (a gyakorlatban a termelők ezt a megoldást használhatják, mert többségében ilyen „felszereltségekkel” vásárolták meg a vetőgépeiket);
–    mikroformátumú, kisadagú starterműtrágya és talajfertőtlenítő mikrogranulátum sávosan történő kijuttatása vetőmag mellé a vetőgépre szerelt mikrogranulátum kijuttató adapterekkel (ehhez az eljáráshoz egy plusz adapter beszerzése szükséges a vetőgépre, illetve néhány cég  – pl. Amazone; Gaspardo, Monosem, Solá – gyártmányaiban megtalálhatók a dupla tartályos kiadagoló szerkezetek is, ami ár-érték arányban egy gyors és költséghatékony megoldás);
–    a mikrogranulált starterműtrágya és a talajfertőtlenítő-szer összekeverése (összekevertetése) és a vetőgép mikrogranulátum kijuttató adapterével a keverék kiszórása (megfelelő adagolási pontossággal csak az azonos sűrűségű – fajsúlyú – mikrogranulátumok juttathatók ki együtt, de ez pl. a Cheminova vagy az EuroChem Hungary Kft. termékeivel is megoldható);
–    a vetőgép mikrogranulátum-kijuttató adapterével (kis adagú) mikroformátumú starter műtrágyát juttatnak ki sávosan a vetőmag mellé, a vetőgépet folyékony talajfertőtlenítő-szer kiadagoló berendezéssel látják el és azzal végzik a folyékony talajfertőtlenítő-szer sávos kijuttatását. Ez a megoldás természetesen fordítva – a szerek megcserélésével – is lehetséges (az egyes eljárásokhoz a megfelelő kiadagoló berendezések/adapterek beszerzése szükséges).

Az előzőekben felsorolt kijuttatási eljárások közül választhat a felhasználó, és a saját igénye, természetesen a „pénztárcája”, illetve gépi ellátottsága-felszereltsége lehetőségeinek függvényében végezheti el a szerkijuttatásokat.

Ajánlások és tanácsok a mikrogranulátumok kijuttatásához

A különféle talajfertőtlenítő mikrogranulátumok és a különböző mikrogranulált starterműtrágyák sűrűsége (fajsúlya) eltérő, ezért megfelelő pontosságú együttes kiadagolásuk nem minden esetben lehetséges. Vannak olyan mikro-formátumú starterműtrágyák, amelyek a talajfertőtlenítő szerrel elkeverve együttesen is kijuttathatók (pl. a Cheminova termékek Kentaur 5G+Radistart Algit vagy EuroChem Hungary Kft. által előállított UMG Micro StarterMax+Force 1,5G), de olyanok is, amelyek kiszórására csak önmagukban kerülhet sor. A mikrogranulált starter műtrágyák gyártói (Cheminova; EuroChem Hungary; Kwizda; Arysta LifeScience stb.) egyes gyártmányaik laboratóriumi leforgatását, tesztelését már elvégezték vagy akkreditált vizsgáló intézménnyel a különböző gyártmányú – pl. Gaspardo; Monosem; John Deere; Kuhn; Kverneland-Accord; Mascar; Amazone – szemenként vető gépek mikrogranulátum-kijuttató berendezéseire vonatkozóan elvégeztették, ezért alkalmazásukról (alkalmazhatóságukról), és az egyes adapterek beállítására vonatkozó értékekkel kapcsolatosan a gyártói/forgalmazói megkeresés célszerű és javasolt.
A vetések, és velük egy menetben a mikrogranulált talajfertőtlenítő szerek-/starterműtrágya-kijuttatásának megkezdése előtt minden esetben szükséges és célszerű elvégezni a mikrogranulátum-kijuttató berendezések adott szerekkel történő ún. leforgatását, amelynek alapján lehet leellenőrizni és meggyőződni arról, hogy az adagolószerkezetek a különböző típusú és eltérő sűrűségű növényvédő vegyszereket vagy a starterműtrágyát a beállítottnak megfelelő mennyiségben (kg/ha vagy g/m2) adagolják ki a bevetendő területekre.

Dr. Fűzy József

A A