Magyarországon rendezték meg a CLIMMAR éves kongresszusát

A A

2022. október 6-9-ig Magyarországon került megrendezésre a nemzetközi CLIMMAR Kongresszus, amely az európai mezőgép-forgalmazók legjelentősebb eseménye. A kongresszust minden évben más-más országban rendezik meg, így nagy megtiszteltetés volt, hogy idén 20 év után ismét hazánk adhatott helyet az eseménynek. A rendezvény szervezését a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) kapta meg.

small-img-7012-1666012777

A kongresszus több napon át tartott, átfogó betekintést nyújtott a mezőgazdasági gépforgalmazás tendenciáiba és az ágazatot érintő aktuális témákba. A néhány nap remek lehetőség volt arra is, hogy országunkat és a MEGFOSZ tagjait, valamint a magyar mezőgazdaság helyzetét meg- és bemutathassuk a többi ország CLIMMAR küldöttjének. A kongresszuson 16 ország képviselője vett részt és a munkacsoportokban, valamint egy nagy plenáris ülés keretében fontos ágazati egyeztetésekre került sor. A résztvevők információt kaptak az egyes országok szakmai eseményeiről, illetve a mezőgazdasági gépkereskedelmet érintő témákról. A pénteki plenáris ülésen köszöntőt mondott Dr. Feldman Zsolt az Agrárminisztérium mezőgazdaságért- és vidékfejlesztésért felelős államtitkára, Győrffy Balázs a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke és Harsányi Zsolt a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének elnöke. Mind a hárman hangsúlyozták a mezőgazdaság kiemelt szerepét Magyarországon, a technológiai fejlesztések és a szakma népszerűsítés fontosságát, melyekben a három szervezet szorosan együttműködik. Kiemelték, hogy az európai és a hazai agrárium akkor tud erősebbé válni, ha a kormányzat, a gazdálkodók és a mezőgazdaság ipari-szolgáltatási háttere képes közösen gondolkodni és együttműködni. Az agrárium eredményességéhez szakmai oldalról nagy szükség van a gépekre és a gépi szolgáltatásokra egyaránt, valamint az ezek működtetéséhez kapcsolódó munkaerőre is. Sikeres példaként mutatták be a MEGFOSZ „Legyél Te is agrárgépész!” programját is, amelynek eredményeképp a szakmák közül egyedüliként megtöbbszöröződött a szakmába jelentkezők száma.

A kongresszuson az első napon pont egy edukációval kapcsolatos munkacsoport megbeszélést tartottak, ahol a holland és lengyel példa került bemutatásra, melyeknél állami, illetve Erasmus plusz támogatással tudtak megvalósítani szakmanépszerűsítő program elemeket. A hollandok a Tech in Motion (tim) programja két éven keresztül futott 16 éven aluli fiatalok számára. A programban és annak finanszírozásában 18 szakközépiskola vett részt és a projekt hatására 1450-ről 18050-re nőtt a szakmában tanulók száma. A program több elemet is tartalmazott, amelyekben a szakközépiskolai tanárok általános iskolákat látogattak meg, hogy bemutassák az iskolájukat és a szakmát. A program egy másik elemeként az oktatásban felhasználható 60 különböző szakterületet bemutató információs füzet is elkészült, melyek naprakészen, látványosan és érdekesen tanítják az olvasót. A lengyelek az Erasmus Plus program keretében megveszik ezeknek a füzeteknek a jogdíját és lefordítják anyanyelvükre és ezt követően ők is szeretnék bevezetni a szakoktatásba.

Az edukáció mellett kiemelt szerepet kapott a részvevő országok képviselőinek tapasztalatcseréje, melyre az egyik ilyen lehetőséget az elnöki beszámolók szekciója jelentette. Ezen minden ország röviden beszámolt az elmúlt év eseményeiről, szervezetük aktivitásáról, piaci tendenciákról, sikerekről és nehézségekről és a nehéz helyzetek kezelésének lehetőségéről.

Megvitatásra került az Európai ágazati statisztika, valamint a DSI (Európai kereskedői elégedettségi index) folyamatai, az adatok a Bolognai EIMA kiállításon kerülnek publikálásra.

A kongresszus megrendezése nagy megtiszteltetés volt a MEGFOSZ számára és az eddigi visszajelzések alapján a résztvevők hasznosnak és érdekesnek ítélték a programokat, amihez hozzájárulhatott az is, hogy a kiegészítő programok kapcsán megismerkedhettek Budapest nevezetességeivel is, melynek hatására szinte valamennyien vissza szeretnének jönni hazánkba egy hosszabb látogatásra.

A A