Az épületek megőrzéséért fejleszt mesterséges intelligencia alapú rendszert a MATE

A A

Drónokkal, lézer alapú LIDAR-szkennerrel, valamint hiperspektrális kamerával végeztek háromdimenziós épületfelmérést a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) tulajdonában lévő babatpusztai istállókastély területén – a Homlokzat az épület arca projekt keretében.

A távérzékeléssel nyert adatok alapján a felújítást igénylő felületek időben azonosíthatók, a bonyolult homlokzati elemek 3D nyomtatási technológiával egyszerűbben pótolhatók, a műemlékek rekonstrukciója pedig pontosan és költséghatékonyan valósítható meg.

A Homlokzat az épület arca címmel megvalósuló kutatási-fejlesztési projekt fő célja egy olyan innovatív rendszer kifejlesztése, amely épületek homlokzatának felújítását vagy rekonstrukcióját segíti speciális távérzékelési megoldásokkal, valamint a mérésekre épülő felhőalapú adatbázis kialakításával” – mutatott rá Dr. Máthé László szakmai koordinátor, a MATE kutatója.

MATE-babat-dronfelmeres1

A projektben az Egyetem szorosan együttműködik az ABZ Drone számtalan nemzetközi képesítéssel rendelkező szakértői csapatával, akik a külföldi trendek és a hazai folyamatok felmérésével a mezőgazdasági és építőipari feladatok ellátását helyezték fókuszba. A cég ipari drónokkal kapcsolatos széleskörű szolgáltatásai és tapasztalatai fontos segítséget jelentenek a megvalósítás során.

A közös munka egyik első lépéseként valósult meg a babatpusztai istállókastély részletes felmérése, amelyet I. Grassalkovich Antal építtetett még 1750-ben. Örökösei azonban keveset törődtek az uradalommal, így az később zárgondnokság alá is került. Babatvölgy 1976-ban került az Egyetem tulajdonába, ahol 1994-ig működött Vadbiológiai Állomás. A terület ma is a MATE tulajdonában van, több mint 25 éve ugyanakkor nincs funkciója.

MATE-babat-dronfelmeres2

Az istállóskastélynál speciális ipari drónokkal, lézer alapú LIDAR-szkennerrel, valamint hiperspektrális kamerával egyaránt végeztek méréseket a szakemberek. Utóbbi azért érdekes, mert ezek segítségével biológiai jelek (például algásodások) detektálhatók az építőanyagokon, homlokzati elemeken vagy a vakolaton. A mostani felmérés az épület egy későbbi költséghatékony felújításához kiemelkedő segítséget jelenthet.

MATE-babat-dronfelmeres3

A méréseken a MATE újonnan megalakult Drón Munkacsoportja, valamint az Innovázió hallgatói innovációs ötletverseny döntőjébe jutott FEFAR-csapat (Búza Dániel, Fórián Gergő, Vilcsek Viktor) is részt vett, akik számára kiemelt lehetőséget jelentett a műszerek kipróbálása. A hallgatói csoport célja ugyanis részben átfed a fenti projektcélokkal, hiszen ők is mesterséges intelligenciával és képalkotó-rendszerek használatával könnyítenék meg az épületdiagnosztikai eljárások lefolytatását.

MATE-babat-dronfelmeres4

Fotók: Balázs Gusztáv, Dr. Máthé László

A A