Módszertani fejlesztések a GOSZ-VSZT fajtakísérletekben

A A

Az őszi búza és a kukorica fajtakísérletek idei módszertani változtatásaival a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Gabonatermesztők Országos Szövetségének célja, hogy a gazdálkodók a termelés kiinduló pontját képező fajtaválasztásban pontosabb és részletesebb adatokat kaphassanak az egyes fajtákról.

A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács a Gabonatermesztők Országos Szövetségével közösen már tizenegyedik éve szervezi az őszi búza és kukorica fajták posztregisztrációs fajtakísérletét. A kisparcellás kísérleteket a NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság Szántóföldi Növények Fajtakísérleti Osztálya végzi a hatósági fajtakísérleti hálózat állomásain. A szakmai felügyeletet a Fajtakísérleti Innovációs Tanács biztosítja.

Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács igazgatója elmondta: a vizsgált kukorica fajtákat a módszertani előírások szerint kódszámmal látták el, így a kísérletben a fajták anonimitása miatt kizárható a részrehajló értékelés. A fajtakísérletek célja, hogy a termelők számára jól hasznosítható, objektív információt adjanak a különböző adottságú területeken termesztett, majd különböző vizsgálatokon kiértékelt fajtákról.

Az őszi búza kísérletben idén összesen 46 fajtát vizsgálnak eltérő termőhelyi adottságok mellett az ország több pontján: Tordason, Szombathelyen, Eszterágpusztán, Székkutason, Szarvason, Debrecenben, Gyulatanyán, Jászboldogházán, Iregszemcsén és Mosonmagyaróváron. A kísérleti helyszínek az ország különböző termőtájait reprezentálják. Újdonság, hogy a fajták vizsgálatát, kezelését és kiértékelését két éréscsoportra bontva végzik el. A kísérleti parcellák betakarítását követően a terméseredmények mellett a fajták beltartalmi értékei is a vizsgálatok tárgyát fogják képezni.

A hibridkukorica fajtákat illetően idén a posztregisztrációs kísérletben a FAO 300, 400 és 500 éréscsoportban 34 fajta vesz részt. Az ország tizenegy pontján –  Tordason, Jászboldogházán, Szombathelyen, Eszterágpusztán, Debrecenben, Abaújszántón, Mezőhegyesen, Nyíregyházán, Iregszemcsén, Székkutason, valamint Jánoshalmán – tesztelik a hibrideket. A kísérletek nemcsak a szemtermés eredmények összehasonlítására szorítkoznak, hanem három helyszínen különböző termőhelyi viszonyok mellett elvégzett érésdinamikai vizsgálat is gazdagítja a fajtához kapcsolható termesztési információkat. A módszertani változtatás eredményeként a fajták egy meghatározott részénél éréscsoport meghatározásra is sor kerül. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szándékát fejezte ki, hogy bekapcsolódik kísérletsorozat szervezésébe, és részt vesz az eredmények alapján létrehozandó ajánlati fajtalista kialakításában.

A kísérletek eredményeiről az év második felében összefoglaló kiadványok készülnek majd, amelyeket mindenki számára elérhetővé tesznek a szövetségek honlapján.

Kapcsolat:

Szellő GáborKRQ Communications

E-mail: szello.gabor@krq.hu

Telefon: 30/7498810

Az 1993-ban alakult Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) fő feladatai közé tartozik többek között az ágazattal kapcsolatos javaslatok kidolgozása, információk szerzése, feldolgozása és ismertetése, valamint törvényben rögzített jogainak gyakorlása, kötelezettségeinek betartása, betartatása. A VSZT feladata továbbá: a növénynemesítők, vetőmag-szaporítók, feldolgozók és forgalmazók termelési és piaci magatartásának országos szintű összehangolása, részvétele az államigazgatási szervek munkájában, döntés előkészítésekben, véleményezésben. A VSZT nonprofit szervezet, tagsága magában foglalja a nemzetközi cégeket, mezőgazdasági nagyüzemeket, az agrárkutatás, növénynemesítés intézményeit és jelentős számú magángazdaságot.

 

 

A A